Épp 10 éve indult nemzetközi mintára az Év Fája Magyarország verseny, ami most azért aktuális, mert néhány napja már bárki szavazhat a 2020-as Év fájára: a számára legkedvesebbre abból a 10 fából, amit a versenyzsűri idén 38, az ország különféle részeiről beküldött „versenyző” közül választott ki a döntőre.
Az Év fája Magyarország nem a legöregebbekről, nem a legnagyobb fákról szól elsősorban, hanem olyan példányokról, amelyek a jelölők számára fontosak, valamilyen helyi történet(tek) kapcsolódnak az adott fához, valamiért fontos a helyben élők számára.
Alább lesz majd az idei éve szavazós linkje, de van itt még valami!
Kispesti fatörténetet az elmúlt 10 évben egy alkalommal, akkor is a Határ úti buszpályaudvari fákról küldtek be, ezért ha idén már nem, de majd 2021-ben hajrá: meneteljen minél több kispesti fa is az Év Fája Magyarországra!
És ha már fák és történetek: mi lenne, ha elindítanánk egy gyűjtést kispesti fákról, amelyek állhatnak köztereken, privát kertekben, és valamiért fontosak nektek, önnek, nekünk?
Vagyis ez nem egy versenyötlet, hanem végeredményben lehetne egy remek történetgyűjteményünk a kispestiek fáiról. Egyúttal akár az is kiderülhet, hogy milyen faritkaságok, famatuzsálemek nőnek, élnek a köztereinken, kertjeinkben.
És akkor itt a 2020-as Év fája Magyarország verseny SZAVAZÁSA (2020. október 1-ig lehet szavazni)
A jelen állás szerint (július 4-én) egy mélykúti (Bács-Kiskun megye) Júdásfa vezet, ő:
- A 2020-as Európai Év Fája nyertesei már megvannak: ITT lehet megnézni őket
- És egyébként az Országos Erdészeti Egyesület 1996 óta minden évben megválasztja az év fafaját, ennek „célja az adott őshonos fafajjal kapcsolatos figyelemfelhívás, ismeretterjesztés mind az erdész szakemberek, mind a nagyközönség számára”. Az egyesület tagjai, a kárpát-medencei erdész szakemberek, a szakmán kívüli természetszerető érdeklődők online szavazatai alapján a 2020-as év fafajtája:
a TATÁR JUHAR (Acer tataricum) lett
Fotók: Év fája Magyarország, Tizen9